Channel: sportculture.gr |Γιατί ο αθλητισμός είναι πολιτισμός »ΠΑΟΚ

Κακό φινάλε

$
0
0

Στο τελευταίο του Ευρωπαϊκό παιχνίδι ο Π.Α.Ο.Κ. για ένα ακόμα παιχνίδι προβλημάτισε και ηττήθηκε εντός έδρας από τη Νίζνι Νόβγκοροντ με 52-60.

*Ο αγώνας ξεκίνησε με μικρή καθυστέρηση, λόγω προβλήματος στον ηλεκτρικό πίνακα του γηπέδου.

Η ανάλυση του αγώνα:

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με τρίποντο άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση, όμως Κβοστόφ και Μπρέζετς συνεργάστηκαν ωραία με τον τελευταίο να κάνει το 3-2. Ο Μπόγρης στο 3′ έκανε το 5-2 για τον «δικέφαλο», όμως ο Πολ μείωσε άμεσα σε 5-4. Το σκηνικό δεν άλλαξε μετά τα καλάθια των Τσαϊρέλη και Κβοστόφ για το 7-6, με τον Χαραλαμπίδη στο 4′ να ευστοχεί σε τρίποντο μετά από εξαιρετικό passing game για το 10-6. Ο Μπρέζετς απάντησε και μείωσε (10-8), με τον Σλοβένο σέντερ στα μισά του δεκαλέπτου να ισοφαρίζει σε 10-10.

Ο Χαραλαμπίδης λίγο αργότερα έκλεψε την μπάλα με τον Κούπερ να τελειώνει υποδειγματικά τον αιφνιδιασμό (12-10), όμως ο Μπρέζετς είχε πάρει για τα καλά «φωτιά» και ισοφάρισε εκ νέου (12-12). Ο Βουτσίτσεβιτς σκόραρε κι αυτός με τη σειρά του (14-12), με τον Σαβέλιεφ με 1/2 βολές να γράφει το 14-13. Ο Τσαϊρέλης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό (16-13), ενώ ο Μαργαρίτης στο 9′ σκόραρε για το 18-13 της ομάδας του. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, καθώς ο Κασελάκης με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου έγραψε το 21-13.

Τραγικός Π.Α.Ο.Κ., μόνο 3 πόντους επιθετικά

Το τρίποντο του Μπαμπούριν άνοιξε το δεύτερο δεκάλεπτο (21-16), με τον Κβοστόφ στο 11′ να μειώνει σε 21-18. Στο 12′ ο Μπαμπούριν συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο και ισοφάρισε σε 21-21, με τον Σούλη Μαρκόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ. Μετά τη σύντομη διακοπή το 21-21 παρέμενε για αρκετή ώρα καθώς οι δύο ομάδες ήταν άστοχες. Η αστοχία έσπασε στο 14′ με δράστη τον Χαραλαμπίδη για το 24-21, όμως ο Κβοστόφ μετά από αρκετή ώρα ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο (24-24 στο 16′).

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και το 24-24 παρέμενε μέχρι το 17′, όταν ο Πολ με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του με 24-27. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν πάθει μπλακ άουτ και ο Πολ στο 19′ με νέο καλάθι έκανε το 24-29. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου δεν υπήρξε κάποια αλλαγή, με το 24-29 να είναι σκορ ημιχρόνου.

«Μάζεψε» τη διαφορά ο Π.Α.Ο.Κ., είχε Αντόνοφ η Νίζνι

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Μπρέζετς ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, όμως ο Κούπερ στον αιφνιδιασμό σκόραρε μετά από ώρα για την ομάδα του κάνοντας το 26-31. Ο Μπρέζετς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με 4 συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στο +9 για την ομάδα του (26-35 στο 22′). Ο Μπόγρης με γκολ-φάουλ μείωσε σε 29-35, με τον Κούπερ να μειώνει ακόμα περισσότερο με βολές στο 23′ (31-35). Ο Αντόνοφ σημείωσε το πρώτο καλάθι του για το 31-37, με τον Μπρέζετς να συνεχίζει απτόητος για το 31-39 στο 14′.

Ο Αντόνοφ με νέο καλάθι ανέβασε σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι (31-41), όμως ο Δέδας με τρίποντο ξεκόλλησε τον «δικέφαλο» για το 34-41. Ο Δέδας με νέο τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο (37-41), με τον Μπόγρη να μειώνει ακόμα περισσότερο στο 28′ (39-41). Η Νίζνι είχε μπλοκάρει στην καλή άμυνα του Π.Α.Ο.Κ., όμως ο Αντόνοφ με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του για το 39-44. Στο 29′ ο Ίβλεφ με κάρφωμα ανέβασε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της ομάδας του (39-46), κλείνοντας με αυτό το σκορ το τρίτο δεκάλεπτο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε

Μετά το πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου δεν υπήρξε σκορ, ο Αντόνοφ με νέο καλάθι έκανε το 39-48 στο 31′, με τον Δέδα να μειώνει με τρίποντο σε 41-48. Ο Αντόνοφ δεν καταλάβαινε από άμυνες και με τρίποντο στο 32′ έστειλε τη Νίζνι στο +10 (41-51), με τον Μπαμπούριν λίγο αργότερα να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης της ομάδας του, γράφοντας το 41-54 αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ άουτ.

Μετά το τάιμ άουτ ο Κβοστόφ ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (41-56), με τον Δέδα στο 34′ να μειώνει σε 44-56. Ο Τσαϊρέλης με 1 βολή έκανε το 45-56, όμως ο Αντόνοφ είχε πάρει φωτιά για το 45-58. Ο Τσαϊρέλης μείωσε εκ νέου σε 47-58, όμως η Νίζνι είχε τον έλεγχο του αγώνα παίρνοντας στο φινάλε τη νίκη με 52-60.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 24-29, 39-46, 52-60.