Channel: sportculture.gr |Γιατί ο αθλητισμός είναι πολιτισμός »ΠΑΟΚ

0
0

Με δύο αναμετρήσεις άνοιξε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Basket League ΟΠΑΠ. Κ.Α.Ο.Δράμας και Π.Α.Ο.Κ. πέτυχαν σημαντικές νίκες, επικρατώντας Πανιωνίου και Ρεθύμνου αντίστοιχα, με τον Δικέφαλο να μένει αήττητος μετά το αποτέλεσμα αυτό.

Κ.Α.Ο.Δ.-Πανιώνιος: 76-63

Ο Ντούβνιακ άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με βολές, με τον Μπάβτσιτς να μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ έπειτα από άστοχο σουτ του Πολκ και να ισοφαρίζει (2-2). Ο Μίλμπουρν με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ τους Νεοσμυρνιώτες (2-5), αλλά ο Πολκ με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι μείωσε σε 4-5. Νέο καλάθι του Πολκ στο 3′ και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 6-5, ενώ ο Μάρκοβιτς στο 5′ με τρίποντο έγραψε το 9-5.

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου όμως τρέχοντας σερί 0-6 με Μίλμπουρν, Κάρτερ και Αθανασούλα πέρασαν μπροστά στο σκορ με 9-11 στο 7′, ενώ μετά από ώρα ο Τσόβιτς έδωσε προβάδισμα στους Δραμινούς με τρίποντο για το 12-11. Ο ΜακΚόλουμ είχε 1/2 βολές ισοφαρίζοντας (12-12), ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Ζάρας έκανε το 13-12. Ο Μίλμπουρν όμως εκ νέου με βολές έφερε ξανά σε θέση οδηγού τον Πανιώνιο (13-14), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει ο Λάζεριτς, ο οποίος είχε 2/2 βολές κάνοντας το 15-14.

Πήρε τον έλεγχο του αγώνα

Μάρκοβιτς και Τσόβιτς άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους 5-0 για τους Δραμινούς γράφοντας το 20-14. Το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχε βρει ρυθμό στο παιχνίδι του και στο 13′ με προσπάθειες των Λάζεριτς και Μάρκοβιτς η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 (24-14), αναγκάζοντας τον Έλληνα τεχνικό των φιλοξενουμένων να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά την διακοπή ο Τσόβιτς με 1/2 βολές ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ (25-14), όμως ο Ντούβνιακ στο 14′ με τρίποντο μείωσε σε 25-17. Στα μισά του δεκαλέπτου ο Λάζεριτς με γκολ-φάουλ ανέβασε εκ νέου σε διψήφιο αριθμό την διαφορά (28-17), με τον Ντούβνιακ να μειώνει σε 28-20.

Στο 16′ ο Σίμτσακ με νέο καλάθι μείωσε σε 28-22, όμως ο Πολκ με βολές απάντησε για το 30-22. Από εκείνο το σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με σερί 6-0 από Λάνγκφορντ, ΜακΚόλουμ και Μπατή το σκορ έγινε 30-28, ενώ λίγο αργότερα ο ΜακΚόλουμ με ωραία προσπάθεια ισοφάρισε σε 30-30 στο 19′. Ο Μάρκοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ για τους Δραμινούς, όμως το ημίχρονο έκλεισε με τον Πανιώνιο να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και με προσπάθειες των Λάνγκφορντ, Μπατή και ΜακΚόλουμ έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (30-35).

Τα τρίποντα ανέτρεψαν την κατάσταση

Λάζεριτς και Πολκ έβαλαν εκ νέου στο παιχνίδι τους Δραμινούς ισοφαρίζοντας σε 35-35, όμως ο ΜακΚόλουμ με τρίποντο στο 22′ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (35-38). Ο Λάζεριτς όμως ισοφάρισε άμεσα με τον ίδιο τρόπο, ενώ ο Σίμτσακ με δύσκολη προσπάθεια έκανε το 38-40. Ο Λάζεριτς όμως ήταν ζεστός και με νέο καλάθι ισοφάρισε σε 40-40, για να απαντήσει στο 26′ ο ΜακΚόλουμ για το 40-42. Ο Χρυσικόπουλος με το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 43-42, αλλά ο Σίμτσακ έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους για το 43-44.

Ο Μάρκοβιτς όμως απάντησε για το 45-44, σκορ το οποίο έμενε για αρκετή ώρα καθώς οι δύο ομάδες ήταν άστοχες. Στο 28′ ο Χρυσικόπουλος έδωσε αέρα 3 πόντων στην ομάδα του (47-44), με τον Μάρκοβιτς λίγο αργότερα να κάνει το 50-44 με τρίποντο. Ο Τσόβιτς με 1/2 βολές έγραψε το 51-44, με τον Μίλμπουρν να μειώνει σε 51-46. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Τσόβιτς, το οποίο μάλιστα ήταν τρίποντο και ανέβασε την διαφορά στους 8 στο φινάλε του δεκαλέπτου (54-46).

Ο Λάζεριτς το άρχισε, ο Μπάβτσιτς το τελείωσε

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μάρκοβιτς να στέλνει στους 10 την διαφορά (56-46) και τον Μπατή να μειώνει σε 56-48. Ο Ζάρας με νέο καλάθι έγραψε το 58-48, ενώ λίγο αργότερα, στο 33′ ο Λάζεριτς με νέο καλάθι έκανε το σκορ 60-48, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Με τρίποντο του Μίλμπουρν μετά το τάιμ άουτ οι κυανέρυθροι μείωσαν σε 60-51, ενώ και πάλι ο Λάζεριτς με 1/2 βολές έκανε το 61-51. Στα μισά του δεκαλέπτου ο ΜακΚόλουμ με γκολ-φάουλ μείωσε σε 61-54, όμως ο Μπάβτσιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 64-54. Ο Μίλμπουρν μείωσε εκ νέου (64-56), ενώ και πάλι ο Μπάβτσιτς στο 36′ με 2 βολές ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (66-56).

Ο Μάρκοβιτς είχε 1/2 βολές για το 67-56, με τον ΜακΚόλουμ να έχει 2/2 βολές για το 67-58. Μάρκοβιτς και Λάζεριτς με επί μέρους 3-0 έκαναν το σκορ 70-58, αλλά ο Ντούβνιακ με τρίποντο μείωσε σε 70-61. Ο ΜακΚόλουμ με βολές μείωσε ακόμα περισσότερο (70-62), αλλά ο Λάζεριτς με βολές έκανε το 72-62. Εκ νέου 1/2 βολές για τον Πανιώνιο από τον Λάνγκφορντ και το σκορ έγινε 72-63, με τον Μπάβτσιτς να τον μιμείται σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του (73-63). Εν τέλη, οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς πανηγύρισαν τη νίκη κερδίζοντας με 76-63 τον Πανιώνιο.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-35, 54-46, 76-63.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Τσόβιτς 11(3), Λάζεριτς 20(2), Πολκ 8, Βον, Μάρκοβιτς, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 11, Ζάρας 3, Χρυσικόπουλος 5(1).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 17(1), Ντούβνιακ 11(3), Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 14(2), Αθανασούλας 2, Μπατής 5\6(1), Λάνγκφορντ 5, Μισέλ, Σίμτσακ 6, Σαλούστρος.

Ρέθυμνο-Π.Α.Ο.Κ.: 64-81

Μετά από ένα κακό πρώτο λεπτό με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες ο Τσαϊρέλης άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο (0-2). Ο Χαραλαμπίδης έκανε το 0-4, με τον Προύιτ να ανοίγει λογαριασμό από πλευράς Ρεθύμνου με βολές μειώνοντας σε 2-4 στο 2′. Ο Τσαϊρέλης όμως με νέο καλάθι έκανε το σκορ 2-6, αλλά ο Καλαμπόκης στον αιφνιδιασμό με lay up μείωσε σε 4-6. Ο Χαραλαμπίδης με 2/2 βολές έγραψε το 4-8, αλλά ο Γκάμπριελ με κάρφωμα μείωσε (6-8). Ο Καλαμπόκης ισοφάρισε σε 8-8, όμως ο Κούπερ απάντησε άμεσα για το 8-10.

Στο 8′ ο Χαραλαμπίδης έφερε εκ νέου στο +4 τον Δικέφαλο, αλλά ο Κουμπούρας με τρίποντο μείωσε σε 11-12. Πέιν και Χαραλαμπίδης με 3/4 βολές έκαναν το σκορ 11-15, με τον Αγγελόπουλο να μειώνει με 1/2 βολές σε 12-15. Ο τελευταίος λόγος για το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στον Π.Α.Ο.Κ. και τον Μαρκ Πέιν. ο οποίος μετά από πάσα του Μαργαρίτη έκανε το σκορ 12-17.

Στην επίθεση είναι… Κανόνι(δη)

Με καλάθι του Πέιν άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο, για να γίνει το σκορ 12-19. Ο Χαρτ με 2/2 βολές απάντησε άμεσα για το 14-19, αλλά ο Πέιν ήταν ζεστός και στο 11′ έκανε το 14-21 με hook. Ο Γκάμπριελ είχε 2/2 βολές και μείωσε σε 16-21, ενώ ο Προύιτ μετά από ώρα μείωσε με ωραίο lay up σε 18-21. Ο Κούπερ με 2/2 βολές έφερε τον Δικέφαλο εκ νέου στο +5 (18-23), ενώ και πάλι ο Προύιτ μείωσε σε 19-23 με 1/2 βολές. Ο Τσαϊρέλης στο 15′ με νέο καλάθι έκανε το σκορ 19-25, όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Κανονίδη και Αγγελόπουλο οι Κρητικοί ισοφάρισαν σε 25-25, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά την διακοπή τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι επέκτειναν το σερί τους στο 10-0 με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Κανονίδη, κάνοντας το σκορ 29-25 στο 17′. Ο Σούλης Μαρκόπουλος κάλεσε ένα ακόμα τάιμ άουτ, με τον Κούπερ στο 18′ να μειώνει σε 29-28.

Ο Κανονίδης όμως συνέχισε τον επιθετικό του οίστρο και με 1/2 βολές έκανε το 30-28. Ο Κανονίδης στη συνέχεια μετά από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε ο ίδιος έκανε το 32-28, ενώ λίγο αργότερα ο Αλεξάντερ με γκολ-φάουλ εκτόξευσε την διαφορά στο +7 για τους Κρητικούς (35-28). Μπόγρης και Χαραλαμπίδης όμως στο 19′ απάντησαν και μείωσαν σε 35-33, κάνοντας τον Θανάση Γιαπλέ να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ, ο Καλαμπόκης αστόχησε στο lay up και το ημίχρονο έκλεισε με τον Α.Γ.Ο.Ρ. να προηγείται με 35-33.

Ο Τσαϊρέλης έδωσε ώθηση

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Τσαϊρέλη να έχε 2/2 βολές και να ισοφαρίζει, ενώ λίγο αργότερα με καλάθια από Μπόγρη και Τσαϊρέλη ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα για το 35-39. Στο 22′ ο Τσαϊρέλης με νέο καλάθι έστειλε τον Δικέφαλο στο +6 (35-41), αναγκάζοντας τον Θανάση Γιαπλέ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Μπόγρης μετά την σύντομη διακοπή ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά (35-43), με τον Καλαμπόκη να έχει 2/2 βολές και να μειώνει μετά από ώρα σε 37-43 στο 13′. Ο Τσαϊρέλης όμως ήταν καυτός και με τρίποντο έστειλε τον Δικέφαλο στο +9 (37-46) για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Ο Γκάμπιελ με βολές μείωσε σε 39-46, με τον Μπόγρη να σκοράρει με hook για το 39-48. Κανονίδης και Αγγελόπουλος στο 27′ μείωσαν σε 44-48 για τους γηπεδούχους, ενώ λίγο αργότερα ο Γκάμπριελ έκανε το σκορ 46-48. Ο Μπόγρης έδωσε ανάσα στο Δικέφαλο (46-50), με τον ίδιο παίκτη στο 28′ να κάνει το 48-52. Ο Πέιν στο 29′ με τρίποντο έφερε τον Δικέφαλο στο +7 (48-55), με τον Προύιτ να μειώνει προσωρινά σε 50-55. Ο Χαραλαμπίδης με 2 βολές έκανε το σκορ 50-57, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, μιας και το τελευταίο σουτ του Γκάμπριελ δε βρήκε στόχο.

Καθάρισε το παιχνίδι

Με δύο τρίποντα από Χαραλαμπίδη και Κούπερ ο Δικέφαλος στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου έφερε την διαφορά σε διψήφια νούμερα (52-63). Ο Μαργαρίτης στο 32′ με κάρφωμα έγραψε το 52-65, με τον Αγγελόπουλο να απαντά με τρίποντο (55-65). Ο Πέιν όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο 35′ εκτόξευσε στους 16 πόντους την διαφορά, κάνοντας το σκορ 55-71. Άρμπετ και Αγγελόπουλος μείωσαν προσωρινά σε 59-71 στο 36′, όμως ο Μαργαρίτης απάντησε άμεσα για το 59-73.

Ο Αλεξάντερ με 2 βολές μείωσε εκ νέου σε 61-73, αλλά και πάλι ο Μαργαρίτης με τρίποντο έφερε τον Δικέφαλο στο +15 (61-76). Ο Κουμπούρας μείωσε σε 62-76, αλλά ο Τσόχλας με έο καλάθι σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του κάνοντας το 62-78. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, με τον Δικέφαλο να επικρατεί με σκορ 64-81 του Α.Γ.Ο.Ρ. σημειώνοντας με αυτό τον τρόπο την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα:  12-17, 35-33, 50-57, 64-81.

Α.Γ.Ο.Ρ. (Γιαπλές): Χαρτ 2, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 4 (1), Αγγελόπουλος 11 (3), Προύιτ 7, Καλαμπόκης 6, Κανονίδης 14 (1), Λάτοβιτς, Αλεξάντερ 5, Άρμπετ 5 (1), Γκάμπριελ 10 (11 ριμ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Πέιν 16 (3), Κούπερ 10 (2), Χαραλαμπίδης 15 (1), Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 15 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 7 (1), Καλλές, Μπόγρης 13 (8 ριμπ.), Κασελάκης, Λιάπης 3 (1).